Vzorový životopis a tipy pro vás      

For English, please click here

Vývoj digitálních technologií, jako jsou algoritmy, významně změnil procesy výběru a náboru zaměstnanců v mnoha společnostech. A právě proto vám přinášíme tipy a návod na to jak svůj životopis upravit, aby v technologiemi prostoupeném prostředí uspěl.
Způsob, jakým pracujeme, se neustále mění. Mění se i způsoby, jakými se společnosti snaží získávat talenty.
Chcete-li, aby váš životopis požadavkům algoritmů vyhověl, můžete použít následujících pět tipů:
 
- Proveďte výzkum relevantních klíčových slov
- Používejte známé názvy pracovních pozic
- Buďte konkrétní
- Přidejte osobitost
- Použijte správný formát souboru
 
Proč byste měli optimalizovat životopis?
Mnoho uchazečů o zaměstnání ani neví, že více než polovina všech reakcí je zamítnuta dříve, než je někdo fyzicky přezkoumá.
 
Důvodem jsou systémy známé jako Application Tracking Sytems (ATS). Tyto systémy jsou vyvinuty pro velké organizace, aby jim pomohly zefektivnit náborový proces, což jim umožňuje lépe zpracovávat velké množství aplikací.
Důležitým úkolem ATS je „rozbor CV“. Software pro analýzu CV zajišťuje automatické zpracování dat z CV. Tento software využívá předběžné skenování k analýze dovedností, vzdělání a zkušeností kandidáta. A právě pro tuto počáteční fázi je důležité mít životopis optimalizovaný pro danou pracovní roli.

Tipy pro optimalizaci vašeho životopisu

Analýzou se data získaná z životopisu přímo převedou na strukturovaný profil kandidátů v náborovém systému firmy. Tímto způsobem má náborový pracovník okamžitě přístup k velkému množství informací týkajících se uchazeče. Předběžný test ATS skenuje minimální dovednosti, vzdělání a zkušenosti kandidáta. Proto je důležité zdůraznit tato kritéria ve vašem životopisu.
 

Tip 1: Zaměřte se na klíčová slova

Najděte si a prostudujte více popisů pracovních míst pro podobné pozice a podívejte se, jak společnosti tato pracovní místa nazývají. To budou nejdůležitější klíčová slova ve vašem životopisu.
Projděte si jednotlivé oblasti, kterými se daná společnost zabývá i kariérní stránky firmy a vytvořte si přehled dalších klíčových slov, která byste měli začlenit do svého životopisu. Přitom nezapomeňte přidat synonyma pro tyto klíčové výrazy, abyste dosáhli konečného výsledku.
 

Tip 2: Rozpoznatelný název pracovní pozice

Zeptejte se sami sebe, zda je název vaší role skutečně rozpoznatelný pro ostatní. Názvy pracovních míst se v jednotlivých organizacích liší, proto je nutné zjistit, jak se vaše role v jiných organizacích nazývá. Nemusíte nutně používat svůj aktuální pracovní titul, ale ujistěte se, že používáte název, který je známý a používaný ve vašem odvětví. I zde vám může pomoci zařazení synonym.

Tip 3: Konkrétní a hmatatelné informace

Je důležité zajistit, aby základní dovednosti, které hodláte ve vztahu k určité pozici v CV vyjmenovat, byly jasné a zřejmé. Běžně používané výrazy jako „Týmový hráč“ a „inovativní“ vás mohou z profesionálního hlediska dobře popsat, ale neposkytují mnoho konkrétních informací.
V části „Pracovní zkušenosti“ zkuste vybrat pět nejlepších a relevantních úkolů pro každé zaměstnání. Popište konkrétně tyto činnosti, aby bylo náborářům (a ATS) jasné, že máte správné zkušenosti, která společnost potřebuje. Zařazení vhodných synonym v popisu může opět zvýšit hodnotu vašeho algoritmu.

Tip 4: Osobní zpráva

Získejte pozornost náborového pracovníka přidáním osobního prohlášení (tzv. elevator pitch). Přibližně v 50 až 150 slovech popište, kdo jste, co vás odlišuje od ostatních, proč jste ten správný „fit“ na volné pracovní místo. Zařaďte do svého životopisu „aktivní věty“ a nezapomeňte zmínit výše uvedená klíčová slova.

Tip 5: Správný formát

ATS nedokáže přečíst všechny formáty souborů. Některé společnosti proto výslovně požadují zaslání životopisu ve formátu Word nebo v PDF. Tyto pokyny je potřeba dodržet, v opačném případě se může stát, že ATS nezpracuje vaše CV správně nebo vůbec.
Zařazujete do svého životopisu obrázky či jiné vizuální prvky? Ujistěte se, že jsou tyto prvky čitelné. Použijte design, který má profesionální a čisté rozvržení. Kreativní vzhled CV vypadat lépe, ale ATS může mít s jeho zpracováním problém. Důležité informace neuvádějte v záhlaví nebo v poznámce pod čarou v dokumentu
 

Hledáte nové zaměstnání?

Samozřejmě chcete usilovat o to, aby váš motivační dopis a životopis v konkurenci ostatních uchazečů vynikl. Udělejte si proto na jeho přípravu čas, pečlivě vyberte správná klíčová slova, která v něm použijete, nezapomeňte na praktické aspekty a buďte své vysněné práci o krok blíž.

Získat vzor životopisu

Prosím, vyplňte následující informace a obratem získáte vzor životopisu.

Potvrzuji, že jsem se seznámil/a a souhlasím s Podmínkami užití webu. Vyplněním tohoto formuláře prohlašuji, že jsem se seznámil/a a souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů.